Jakie technologie druku 3d są aktualnie dostępne?

Drukowanie przestrzenne to bardzo gorący temat ostatnich lat, ale wciąż wiele jest osób, które nie mają pojęcia, na czym cały ten proces polega i jak możliwe jest wydrukowanie czegoś w przestrzeni? Druk 3d pozwala na idealne odwzorowanie zniszczonych części motoryzacyjnych, czy każdego innego produktu, który wystarczy, że zostanie zeskanowany przez odpowiednio dobrany sprzęt.

Czy drukuje się tylko żywicą?

Nie. Drukowanie przestrzenna polega na skorzystanie z jednego z kilkunastu rodzajów technologii, z których każda opiera się na innych materiałach wykorzystywanych do druku. Pierwszą z nich jest druk z termoplastów, zwany drukiem FDM. Który wykorzystywany jest głównie w segmencie przemysłowym. Jeśli ta technologia miałaby być wykonywana amatorsko, to wystarczyłoby nabyć do tego urządzenie w cenie w granicach 1500 zł.

Kolejną popularną technologią używaną przez Cubic Inch jest SLA, która oznacza korzystanie z żywic utwardzanych wiązką lasera. Trzecią technologią będzie DLP, która oznacza drukowanie produktów z żywic utwardzanych światłem z projektora. Następna technologią będzie PolyJet, zwany również MJP, która wykorzystuje żywice utwardzane światłem UV. Oczywiście istnieje szereg innych mieszanek produktowych, które doskonale nadają się do drukowania 3d i faktycznie są do tego wykorzystywane. Są to na przykład druki ze sproszkowanych metali, ze sproszkowanych tworzyw sztucznych, czy też z proszków gipsowych.

Druk 3d w życiu codziennym

Technologie drukowania 3d ukazują nam, jak wiele procesów możemy nazywać drukowaniem przestrzennym. Ciekawostką jest to, że takim drukowaniem 3d możemy nazwać standardowe procesy, z którymi możemy się spotkać właściwie każdego dnia. Na przykład nakładanie lodów z automatu do wafelka.