Światowa popularność win francuskich

Konsumenci wina są aktualnie bardzo wybredni. Wina francuskie uważane są wśród nich za jedne z najlepszych na świecie. Odpowiedź na pytanie o to, skąd wzięła się taka dominacja francuskich winiarzy nad resztą producentów wina, jest niezwykle złożona. Aby na nie odpowiedzieć, trzeba cofnąć się o kilkaset lat i prześledzić historię przemysłu winiarskiego w Europie ora na świecie. Nie ulega jednak wątpliwości, że udział francuskich winiarni w całym rynku jest niezwykle wysoki, a trunki pochodzące z tego regionu cieszą się na całym świecie uznaniem nie tylko specjalistów, ale także zwykłych konsumentów.

Historia wina francuskiego

Historię francuskiego przemysłu, zajmującego się produkcją win trzeba rozpocząć od opisania przyzwyczajeń kulinarnych francuzów. Od lat uwielbiają oni wino i traktują je, jako codzienny napój. Wina francuskie są serwowane nawet kilka razy dziennie i nikogo nie dziwi picie lampki wina do każdego posiłku. Wina francuskie są tutaj dominujące, jednak świadomość konsumentów w tym kraju jest na tyle dużą, że restauracje oraz sklepy mają tutaj niezwykle szeroką ofertę i proponują swoim klientom wina z całego świata. Jako że trunek spodobał się francuzom kilka wieków temu, przez cały ten czas mogły się tutaj rozwijać lokalne winnice, które często zaspokajały potrzeby lokalnych mieszkańców.

Ekspansja francuskich winiarzy

Z czasem jednak, gdy winiarze doszli do perfekcji w swoim fachu, zaczęli eksportować woje produkty do wszystkich krajów Europy. Z czasem, gdy rozwinął się handel interkontynentalny wraz z popularyzacją żeglugi morskiej, wina francuskie zaczęły z powodzeniem być eksportowane do Ameryki. Tam również podbiły serca konsumentów i były bardzo chętnie sprowadzane z odległej Europy.